Młody programista – od czego zacząć? cz. 1

Autor: Jakub Stężycki | 07-05-2017

Stawiając swoje pierwsze kroki na drodze informatycznych wersów i zdań pełnych cyferek i literek układających się w niezrozumiałe dla innych konstrukcje potrzebujesz sprzętu, który pozwoli Ci na pełną swobodę. Jako początkujący programista musisz czuć wsparcie ze strony swojego sprzętu, bo to on będzie Twoim największym przyjacielem przez najbliższe lata.

Pierwszym pytaniem jakie powinieneś sobie postawić na drodze do programowani brzmi: stancjonarka czy laptop? Jeśli masz możliwość to najlepiej jedno i drugie. W zawodzie programisty liczy się nie tylko odpowiednia praca, ale także mobilność przy współpracy z klientem. Zestawienie sprzętu stacjonarnego z mobilnym, da Ci pełną swobodę pracy przy każdym z projektów.

Taka jak przy komputerze stacjonarnym sprawa jest raczej prosta, tak przy wyborze laptopa należy zwrócić uwagę na kilka konkretnych elementów. Po pierwsze wielkość ekranu, jak i jego matryca wraz z rozdzielczością. Prawdą jest, że im większy ekran tym lepsza jakość pracy – 15 cali to całkowite minimum, jednak nie należy też przesadzać. Co ważne, warto stawiać na matową matrycę, która w przeciwieństwie do błyszczącej nie męczy oka i pozwala na bardziej komfortową pracę, zwłaszcza te długotrwałą. Dodatkowym atutem będzie rozdzielczość Full HD z powłoką antyrefleksową na ekranie.

Niezbędnym elementem sprzętu dla programisty jest klawiatura wyspowa, bez której praca będzie znacznie utrudniona, a ty samym powolniejsza. Niezwykle przydatnym dodatkiem jest podświetlenie klawiszy, które pozwala na prace nawet po zmroku. Co ważne, klawiatura wyspowa powinna charakteryzować się małym skokiem, dzięki czemu nie trzeba będzie wkładać dużo pracy w dociskanie klawiszy oraz dużą powierzchnią – przecież nie każdy programista ma drobne dłonie.

Przy wyborze laptopa dla programisty warto zwrócić także uwagę na obudowę. Plastikowe obudowy raczej nie sprawdzą się podczas stałej pracy z laptopem i dociskiem dłoni. Najlepiej, aby obudowa wykonana była z dobrej jakości materiałów jak aluminium, które dodatkowo wsparte wentylatorem nie przegrzewa aż tak laptopa. Będąc przy obudowie warto także zaznaczyć wagę zawiasów, które z pewnością muszą być mocne i wytrzymałe.