Dobra stacja robocza - co ją cechuje?

Autor: | 01-01-0001

Dobra stacja robocza - co ją cechuje?


Decydując się na zakup profesjonalnego komputera do specjalistycznego zastosowania, warto postawić na wydajną stację roboczą. Niestety w praktyce wielu producentów niemal każdy biznesowy laptop czy komputer nazywają stacją roboczą. Na co więc w tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę?


Dobra stacja robocza - co ją cechuje?

Stacja robocza wcale nie jest komputerem z określonymi podzespołowymi. Maszyna, którą można nazwać stacją roboczą powinna być nie tylko wydajna i umożliwiać pracę z bardzo zaawansowanym oprogramowaniem, ale i zapewniać maksymalne bezpieczeństwo danych. Nie bez znaczenia jest ponadto standard jej wykonania. 


Dell Precision 5520

Producent deklaruje, że to najbardziej smukła i zarazem najlżejsza stacja robocza z procesorem o wysokiej wydajności. Trudno się z tym nie zgodzić. W tym przypadku uwagę zwraca również stylowa konstrukcja, która zakończona została panelami z aluminium. Pulpit jest z kolei pokryty włóknem węglowym. Wyświetlacz nie posiada ramki, a więc jego format wynosi niemal 14 cali. Niektóre modele posiadają matrycę dotykową o rozdzielczości 3840x2160. To oraz doskonały kontrast i kąty widzenia doceniają przede wszystkim graficy. Do tego dochodzi czterordzeniowy procesor, profesjonalna karta graficzna i dysk SSD. Urządzenie wyposażone jest w porty USB 3.0, HDMI oraz gniazdo Thunderbolit3, które pozwala na podłączenie urządzenia do odpowiedniej stacji dokującej. 


HP ZBook 15 G4 / 17 G4

Wysokiej jakości są także stacje robocze HP. Obudowa prezentuje się w tym przypadku dość masywnie, ale jednocześnie posiada doskonały układ chłodzenia. W tym modelu nie ma klasycznego gniazda dokowania, ale są za to aż dwa porty Thunderbolt 3. Do wyboru są wersje z procesorem czterordzeniowym oraz konfiguracje oparte o układy Intel Xeon. Urządzenie może być wyposażone w matrycę DreamColor, która zapewnia doskonały kontrast, szerokie kąty widzenia i daje pełne pokrycie trzech palet barw.  Tym samym stacja robocza staje się idealna dla grafików czy twórców filmowych. 


Lenovo ThinkPad P51 / P71

Mobilne stacje robocze z serii ThinkPad zdecydowanie należą do jednych z najpopularniejszych na rynku. Nowe modele są bardzo lekkie i smukłe, a przy tym cały czas bardzo wydajne. Utrzymane są w klasycznej, czarnej kolorystyce. Całość wykonana jest z aluminium, stopu magnezu oraz polimeru wzmocnionego włóknem szklanym. Sporym atutem jest duża ilość portów, z których większość znajduje się z tyłu urządzenia. To bardzo istotne z punktu widzenia ergonomii pracy. W centrum urządzenia znajduje się doskonałej jakości klawiatura wyspowa. Daje ona wysoki komfort pracy z tekstem. Jest tak wyprofilowana, że nawet wielogodzinne siedzenie przy laptopie w zasadzie nie męczy nadgarstków. ThinkPady z serii P posiadają wbudowany w pulpit kalibrator ekranu X-Rite Pantone, który daje obraz o najwyższej jakości za sprawą matrycy Full HD lub 4K. Na uwagę zasługuje ponadto podwójny układ chłodzenia. Ten pomysł zaczerpnięto oczywiście z najlepszych na rynku komputerów gamingowych.