Windows 10 dla twórców – co nowego, a co lepszego? Cz. 1

Autor: Jakub Stężycki | 05-07-2017

W nieoficjalnym obiegu dotrzeć już można do najnowszej aktualizacji Windowsa, która jest lekkim ukłonem w stronę twórców. W najbliższym czasie, nie później niż do końca kwietnia br., będzie można ją pobrać z Windows Update i cieszyć się usprawnionym systemem.

Windows 10 Creators Update to aktualizacja, która wprowadza tysiące pomniejszych i większych zmian aplikacji i działania znanego wszystkim systemu. Do najważniejszych i bardziej ciekawszych zmian należy wprowadzenie nowej opcji do prostego kreatora rysunku Paint.
Aplikacja Paint zyskała możliwość tworzenia struktury obrazu w formie 3D oraz modelowania środowiska mieszanej rzeczywistości. Takie rozwiązanie oznacza, że system oferuje odpowiednią powłokę, niezbędne API oraz środowisko systemu, które pozwala obsługiwać gogle rozszerzonej rzeczywistości jak AR, VR i MR. Ponadto aktualizacja umożliwi także tworzenie grafiki trójwymiarowej przy pomocy odpowiednich mechanizmów i API.
Gamerów zadowoli usprawniona i bardziej zintegrowana współpraca z usługami Xbox i Xbox Live, podobnie jak z usługą Beam, która ma być godną konkurencją dla popularnego Twitcha. Co ważne, system po aktualizacji ma wykrywać włączaną grę, nadając jej priorytet, dzięki czemu będzie ona w stanie wykorzystywać jeszcze sprawniej i lepiej zasoby sprzętowe danego komputera.
Najnowsza aktualizacja systemu Windows 10 pozwoli także na większą manipulację i swobodę wyglądu naszego komputera. W sklepie Windowsa uruchomiona zostanie nowa kategoria, w której znajdą się liczne interfejsy – darmowe wizualizacje zmienią nie jeden wygląd systemu.
Do tego wszystkiego dochodzi możliwość szerszego wyboru kolorystyki wiodącej bazującej na systemie barw RGB. Takie rozwiązanie z pewnością przypadnie do gustu większej liczbie odbiorców.
Ponadto usprawniono działanie i wygląd panelu startowego – usunięto błędy w tworzeniu kafelek i fuszerki, które blokowały przypięte aplikacje.
Do ciekawszych opcji, jakie znajdą się na komputerze, dzięki aktualizacji należy ulepszona opcja robienia zrzutów ekranu. Prócz standardowego zrzutu całego widocznego obszaru, za pomocą skrótu klawiszowego WIN + SHIFT + S będzie można zachowywać tylko interesujący nas fragment ekranu.