Windows 10 dla twórców – co nowego, a co lepszego? Cz. 2

Autor: Jakub Stężycki | 02-05-2017

Aktualizacja Creators Update dla Windows 10 od teraz będzie bardziej szanować nasze osobiste ustawienia. Dotychczas, każda jednak aktualizacja wiązała się z automatycznym resetem spersonalizowanych przez nas ustawień, dodatkowo nie wspieranych żadną informacją o takim stanie rzeczy. Najnowsza aktualizacja została całkowicie pozbawiona danej zależności. Oznacza to, że nasze spersonalizowane ustawienia dla systemu zostaną nienaruszone nawet po usprawnieniu systemu.

Kolejną wielką zmianą, która pozwoli nam odetchnąć pełną piersią jest modyfikacja systemu wprowadzania aktualizacji. Z najnowszym Creators Update zyskamy możliwość przesunięcia najnowszej aktualizacji do 35 dni oraz zablokowania samoczynnego instalowani, przez system operacyjny, sterowników sprzętowych bez naszej wiedzy. Dodatkowo unowocześniony i usprawniony interfejs aktualizacji pozwoli na szybsze, łatwiejsze pobieranie dodatkowo zmniejszanych aktualizacji.


Nie zapomniano także o Centrum Akcji, w którym pojawiają się mniej lub bardziej interesujące nas powiadomienia. Od teraz wszelkie informacje będą grupowane – powiadomienia od aplikacji kalendarz, będą w jednym miejscu ze spotkaniami i ważnymi datami itp. Co ciekawe, wraz z usprawnieniem Centrum Akcji dostaniemy możliwość sprawdzania postępu instalacji.
Jedną z najważniejszych zmian jaką wprowadza aktualizacja Creators Update jest chyba spora liczba nowych mechanizmów bezpieczeństwa, dzięki którym korporacje, firmy i użytkownicy indywidualni będą jeszcze bardziej chronieni przed cyberatakami. Ponadto przy łączności bluetooth komputer będzie w stanie zablokować się po wychwyceniu braku naszej obecności. Ciekawe, ale czy skuteczne?


Bardzo przydatnym usprawnieniem będzie nowa funkcja automatycznego usuwania śmieci, a w zasadzie plików zastanych, które zajmują niepotrzebne miejsce na komputerze – pliki tymczasowe, śmieci po aplikacjach czy też zawartość kosza, która już będzie znacznie przestarzała.


Wymienione w artykule usprawnienia i nowe opcje aktualizacji Creator Update dla Windows 10 to tylko niektóre z rozwiązań, jakie zastosowało Microsoft. Ciekawskich zachęcamy do samodzielnego zapoznania się z aktualizacją i wyrażenia swoich opinii.