5 rzeczy, które wyróżniają laptopy biznesowe

Autor: Jakub Stężycki | 10-04-2017

Niejednokrotnie przeglądając oferty dostawców sprzętu komputerowego natrafiamy na podział sprzętu na biznesowy i konsumencki. Czy taki podział w ogóle ma sens? Jeśli tak, to co wyróżnia laptopy biznesowe od tych kierowanych do użytkowników domowych?


Na rynku mamy dziesiątki notebooków pełniących rolę towarzyszy do biznesu - począwszy od Lenovo i HP, przez Della, skończywszy na Apple. Jak sama nazwa wskazuje laptopy biznesowe przeznaczone są w głównej mierze do pracy i to pracy w różnych warunkach, również poza biurem. Zwraca się więc większą uwagę na wydajność i żywotność baterii, której czas pracy powinien zapewnić wygodę, również w podróży. W przypadku służbowego laptopa duży nacisk kładzie się na  bezpieczeństwo przechowywanych na nim danych. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze laptopa dla biznesu?


Mobilność


Laptop biznesowy często wykorzystywany jest w wyjazdach służbowych, dlatego warto zwrócić uwagę na możliwość długiej pracy na baterii, by bez obaw móc funkcjonować kilka godzin bez konieczności ładowania, zwłaszcza w sytuacji gdy dostęp do prądu jest utrudniony. By mówić o mobilnym sprzęcie musi być on również, lekki i niedużych rozmiarów, dlatego najczęściej wybierane są ultrabooki w rozmiarze 13”-15”. Coraz częściej producenci rezygnują z bloku numerycznego, dodatkowo dzięki cienkiej obudowie i małej wadze są wygodne w użytkowaniu podczas podróży.

Bezpieczeństwo danych


Bezpieczeństwo danych przechowywanych na laptopach jest istotną kwestią dla użytkowników biznesowych, dlatego producenci proponują kilka rozwiązań mających zapewnić ochronę ważnych informacji. Podstawowym rozwiązaniem jest czytnik linii papilarnych, który uniemożliwia włączenie przez osoby trzecie lub blokuje dostęp do wybranych obszarów. Innym sposobem identyfikacji użytkownika jest czytnik Smart Card. Zadaniem karty Smart Card jest weryfikacja użytkownika w celu zablokowania dostępu do danych osobom nieposiadającym odpowiednio skonfigurowanej karty.


Wydajność


Odpowiednie podzespoły zapewniają dobrą i szybką jakość pracy, dlatego laptopy biznesowe wyposażone są w dwurdzeniowe procesory Core i5 lub Core i7. W większości przypadków 8GB- 16GB RAM jest w zupełności wystarczające. Dysk twardy o pojemności co najmniej 500 GB jednak konieczny jest  dodatkowy dysk SSD.

Obudowa i design


Wygląd laptopów biznesowych jest sprawą drugorzędną, dlatego w proponowanym designie dominuje minimalizm, schludny wygląd i prosta elegancja. Wszystko po to by laptop dobrze się prezentował, jednak nie był czymś rzucającym się w oczy. Wśród kolorystyki dominują czerń, szarość lub połączenie tych dwóch kolorów. Dużo większą wagę powinno się zwrócić na wykonanie obudowy, ze względu na konieczność pracy w różnych warunkach i miejscach. Dlatego w konstrukcjach laptopów biznesowych używa się aluminium, stopu magnezu czy włókna węglowe, dodatkowo montowane są klawiatury odporne na zalania wszystko po to by zapewnić wytrzymałą konstrukcję.

Matowa matryca


W laptopach biznesowych umieszczane są matowe matryce, które pomagają pracować w miejscach silnie oświetlonych. W domowych warunkach nie zwracamy na to uwagi, różnice w komforcie pracy dostrzeżemy w salach konferencyjnych, czy też w pociągu gdzie dzięki powłoka antyrefleksyjna zapobiega męczącym wzrok odbiciom światła. Warto, również zwrócić uwagę na wysoką jasność i wysoką rozdzielczość.
Najważniejsze cechy notebooków biznesowych powinny zostać dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Laptopy z tego segmentu zaprojektowane są po to by zapewnić maksymalną wygodę korzystania, niezawodność wewnątrz i zewnątrz, czy też bezpieczeństwo osiągane kosztem nowoczesnego designu.  

Dla kogo laptopy biznesowe?


Zobacz



HP ProBook 450


Apple MacBook Pro


Dell Latitude E5570